Unikátna "Výstava šperkov s nádychom tradície" bola moja prvá výstava kde boli vystavené moje šperkov pre širokú verejnosť.


   Župný Remeselnícky inkubátor (RINK) pod gesciou Gemerského osvetového strediska (GOS), kultúrneho zariadenia Košického samosprávneho kraja spolu s Východoslovenským múzeom organizoval výstavu šperkov z dielní zručných remeselníkov z Košického kraja. Na tejto výstave ste mohli obdivovať atraktívne produkty inšpirované minulosťou, ktoré zdobia a zdôrazňujú krásu žien 21. storočia. Vernisáž atraktívnej výstavy Šperky s nádychom tradície sa uskutočnil 9. novembra 2023 v Dome remesiel na Hrnčiarskej uličke v Košiciach a bol sprístupnený až do 21.januára 2024.

Takto napísali o nás:
"Skrášľujúca a ochranná úloha šperkov je stará tisíce rokov, sprevádzajú dejiny ľudstva už od praveku. Pre rôzne spoločenské vrstvy sa stali nielen ozdobným prvkom, ktoré sa nosili pri zvláštnych príležitostiach, ale slúžili aj praktickému účelu na odeve. Nosenie šperkov, najmä osobných – prsteňov, náhrdelníkov, náušníc, náramkov – malo často magický, obradový alebo symbolický význam."

„Výstava šperkov je viac než len prezentáciou krásnych produktov, je to pohľad do umenia a remesla, ktoré sa prenáša z generácie na generáciu. Táto výstava predstaví diela niekoľkých talentovaných remeselníkov inšpirovaných tradičnými remeselnými technikami a materiálmi, no zároveň prinášajúcimi do svojich diel moderný a často aj futuristický nádych. Šikovné ruky a um remeselníkov dokážu spojiť staré s novým, čím vytvárajú šperky, ktoré oslovujú nielen tých, ktorí si vážia tradičné umenie, ale aj ľudí hľadajúcich niečo originálne a nezvyčajné,“ informuje riaditeľka Gemerského osvetového strediska Helena Novotná.

Šperky sa v minulosti vyrábali z mnohých rôznych materiálov, mohli byť živočíšneho pôvodu, napríklad mušle, slimáky, trofeje z lovu, ako napríklad parohy, ale mohli to byť aj rastlinné deriváty, dokonca semená, alebo napríklad minerály nachádzajúce sa v prírode, či drahokamy, zlato, striebro či platina. V ľudovej kultúre boli rozšírené najmä textil, koža, sklo a keramika. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia začína nahrádzať používanie tradičných šperkov sériovo vyrábaná bižutéria. Napriek tomu je potešujúce, že poctivá remeselná ručná práca čoraz viac získava na obľúbenosti a najmä na spoločenskom uznaní.

   Na tejto výstave som predstavila širokej verejnosti moje špeciálne svadobné kolekcie vo vintage štýle a luxusné korálkové náušnice a sety s krištáľmi a polodrahokamami.

   Medzi vystavivateľmi boli čipkárky Angela Czintelová, Eva Csuporiová a Anna Urbánová, ďalej Zuzana Szabová, Iveta Palme, Lívia Iški a Jozef Sikora.

Teším sa, že ste všetci prišli na vernisáž, a so srdca ďakujem za nádherné slová ktoré ste napísali na moju tvorbu v knihe návštev, veľká vďaka za Vašu podporu. 

Bolo mi cťou byť súčasťou tejto unikátnej výstavy ❤️

Prikladám aj pár fotiek :)