!!! Oxidácia striebra alebo povrchovej úpravy RoseGold 

Černanie (zmena farby) striebra alebo chirurgickej icele s povrchovou úpravou ružového zlata nie je výrobná vada, vo väčšej miere sa vyskytuje potom. Černanie alebo zmena farby kovu v oblasti, kde je v kontakte s pokožkou, je spôsobené reakciou zliatiny na kyseliny obsiahnuté v pote osoby. Napr. povrchová úprava RoseGold obsahuje aj iné kovy (napr. meď) tieto kovy môžu niekedy citlivo reagovať na prítomnosť kyslého potu a následnou chemickou reakciou dochádza k vyzrážaniu oxidov (alebo ďalších kovov) na povrchu v podobe tenkého tmavého povlaku (niekedy môže mať hrdzavú farbu). Intenzita akou komponenty (retiazky a možno aj pokovené korálky) môžu sčernieť závisí od konkrétneho zloženia potu danej osoby. Ďalej na ňu môžu vplývať veci ako očkovanie, užívanie niektorých liekov, určitá kozmetika, zvýšená teplota atď. Černanie (zmena farby) striebra alebo kovových komponentov nie je výrobná vada, a teda nepodlieha reklamácii.


******

Šperky vyvarujte kontaktu parfumom, lakmi na vlasy a inými chemickými látkami používanými pri stylingu. Samotný kov môže v niektorých prípadoch samovoľne oxidovať pri kontakte s pokožkou.

*Swarovski kryštál je krehký, pri neopatrnom zaobchádzaní sa môže poškodiť alebo rozbiť. Chráňte šperk pred kontaktom s tvrdými predmetmi. Skladajte si šperk pred kúpaním, sprchovaním, umývaním riadu a podobnými činnosťami, pri ktorých šperk prichádza do styku s vodou, zabránite tým mechanickému poškodeniu.

* Prírodné riečne perly - Perla je organický drahokam, preto si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Perly by mali byť poslednou vecou, ktorú na seba oblečiete a prvou, ktorú dáte dole keď sa vrátite domou.


Nikdy, nikdy ich nečistite chemikáliami…všetko čo obsahuje chlór, ocot, bielidlo alebo čpavok Vaše perly znehodnotí. Nečistite ich drôtenkami ani kefkami, ani ich nečistite parou. Nepoužívajte žiadne prášky…ani tie čo bežne používate v kuchyni, alebo na pranie.

Nenechávajte perly v blízkosti tepla (krb, krbová vložka, radiátor), neukladajte ich do plastového vrecka ani ich dlho nenechávajte vo veľmi suchom mieste (napr. bezpečnostné schránky). Perly potrebujú trochu vlhkosti.

Odkladajte ich vždy zabalené do mäkkej handričky, nesmú prísť do styku s ničím tvrdým, aby sa nepoškriabali….v šperkovnici máte isto dosť šperkov, ktoré by mohli práve perly zničiť. Dajte si pozor aby ste na ne nenaniesli parfum, lak na vlasy alebo inú kozmetiku…neprospieva im to.

Tak isto im škodí pot…tá soľ, ktorú pot obsahuje. Preto s nimi nikdy necvičte. Utierajte ich handričkou namočenou vo vode. Ak sa Vám predsa len nejako zašpinia namočte ich do vlažnej vody s trochou jemného prírodného mydla (nie saponát), dobre opláchnite a nechajte uschnúť v bavlnenej handričke. Perlám voda neškodí, vyrástli v nej.

A nezabúdajte… noste svoje perly, neradi sú odložené. Nosením, stykom s Vašou pokožkou sa zlepší ich lesk a žiara!

Môžete použiť aj kvapku olivového oleja, ktorý pomáha udržať lesk perál.


Pri veľkom zahriatí stráca farbu a lesk, preto zabráňte vystaveniu perlových šperkov vysokým teplotám.

*Polodrahokami

Rozhodne neodporúčam na čistenie unikátnych šperkov s polodrahokamami použiť ultrazvuk alebo rôzne chemikálie na čistenie šperkov, pretože ten by mohol šperk definitívne zničiť. Pokiaľ sú náušnice znečistené nosením, môžete jemne očistiť vlažnou vodou a vysušiť jemnou handričkou.


*Komponenty zo striebra Ag 925

"Pravé striebro nečierna!" Tak toto je celkom rozšírená fáma. Černanie striebra nie je závadou šperku, je to jeho vlastnosť. Niekomu vydrží strieborné šperky ako nové aj roky, inému začnú meniť farbu už po pár dňoch. Prečo? Môže za to oxidácia. Oxidácia je bežnou reakciou strieborné zliatiny na kyslé zložky ako je napr. PH faktor pokožky, pot, alebo ušný maz. Ide o prirodzený jav, ktorému sa nedá nijako zabrániť, nepoukazuje na nekvalitu striebra a nie je teda dôvodom na reklamáciu. Možno ho len oddialiť pravidelným čistením šperku, napr. pomocou handričky na striebro.

Černanie najčastejšie spôsobujú zlúčeniny síry (sírovodík) obsiahnuté vo vzduchu. Pôsobením sírovodíka šperk čierna, či už chceme alebo nie. Reakciu urýchľuje vlhké prostredie, takže retiazky, náramky alebo prstienky sčernejú pri potení rýchlejšie. 
Proces oxidácie sa dá spomaliť lepším skladovaním, najlepšie v suchu, tme a v uzatvárateľnom igelitovom sáčku. Samotné darčekové krabičky nie su vhodné na dlhodobé skladovanie  šperkov, nakoľko výpari z lepidla použitého na zlepenie krabičky môžu reagovať so striebrom a postriebrenýmu korálkami, čím spôsobujú rýchle zoxidovanie šperkov.

   Čistenie:   pred odložením vyčistite suchou handričkou (bavlnenou, alebo utierkou na okuliare). V prípade komponentov so striebra môžete odstrániť oxidáciu s handričkou na čistenie strieborných šperkov (napr. Connoisseurs UltraSoft) - roztok neodporúčam, mohli by poškodiť obšité Swarovski krištále a taktiež drobné korálky a perly. Osvedčená metóda je aj čistenie s kypriacim práškom do pečiva - iba tak nasucho a následne opláchnite vodou a osušte jemnou látkou.

V ponuke mám aj strieborné porhodiované komponenty!

*Komponenty zo striebra Ag925 Rhodium - rhodium je stály, tvrdý kov, ktorý má strieborný lesk a chráni šperk proti poškriabaniu. Dôležité je, že nesčierne pri kontakte s chemickými prvkami v ovzduší! Ak teda chcete, aby vám strieborné šperky dlho žiarili ako nové, vyberajte radšej vždy ródiované. Pokrytie šperku tenkou vrstvou kovového ródia alebo rýdzeho striebra zvyšuje lesk aj odolnosť šperku voči vonkajším vplyvom, ako je svetlo alebo ľudský pot. Vďaka tejto ochrannej vrstve si strieborné šperky zachovávajú svoj lesk ďaleko dlhšiu dobu. Krycia vrstva sa však postupne zmenšuje a to hlavne vplyvom mechanického pôsobenia. 

Pri domácom čistení sa ródiované šperky nesmie drhnúť, vrstva ródia by sa mohla ošúchať skôr a pokovanie by bolo nutné obnoviť.
 

*Čistenie koráliek - šperky môžete vyčistiť jemným saponátom alebo tekutým mydlom (nie antibakteriálne) - samozrejme nepoužívajte hubku, ale prsty ... následne opláchnite vodou  a osušte, prípadne ponoriť do vlažného saponátového roztoku na krátku dobu.

*Postriebrené MIYUKI korálky - aby ste zachovali krásu postriebrených koráliek aj po rokoch, dbajte na to aby po každom nosení - keď si ich dáte dole - je potrebné ich preleštiť/odstrániť vonkajšie znečistenia jemnou suchou handričkou na okuliare. Následne odporúčam skladovať v uzatvárateľnom zip sáčku. Na postriebrené korálky v žiadnom prípade nepoužívajte roztoky na čistenie striebra alebo handričky na čistenie striebra - mohli by ste zničiť citlivú postriebrenú vrstvu.

 

Záruka sa nevzťahuje na mechanické poškodenie šperku (pretrhnutie alebo iné poškodenie spôsobené ťahom, tlakom, nárazom a poškriabaním, vrátane vypadnutia vysadených kameňov v ich dôsledku), na poškodenie chemickými látkami, na oxidaciu striebra.